Prezentace Aktuality Galerie Choreografie Kontakty O hanácký koláček WEB+ Členská sekce
 
~ neděle ~ 20.06.2021 ~ svátek má Květa  
Prezentace vedoucí choreografky

 

Odborný životopis Táni Randové

Narodila jsem se 23. března 1959 v Olomouci. V roce 1978 jsem úspěšně ukončila střední průmyslovou školu a začala pracovat v podniku TOS Olomouc (nyní OS Olomouc), kde jsme pracovala až do září roku 2002.

Již na základní škole jsem se velice zajímala o tanec. Od deseti let navštěvovala pravidelně taneční kroužek. Na průmyslové škole jsem založila taneční skupinu a pokusila se o první choreografické práce. Nebyly ještě dostatečně vyzrálé, stejně tak, jako moje mládí. V roce 1979 spolu s členy Klubu mladých v Přerově jsem založila taneční skupinu Bludičky. Spolu s malými dětmi ve věku 8-14 let a mládeží nad 15 let jsem v Přerově pracovala 7 let. Za tu dobu vznikly průměrné, ale i pěkné choreografie, se kterými jsme reprezentovali město Přerov na oblastních i krajských soutěžích.

V roce 1986 jsem u odborného učiliště Prioru Olomouc založila taneční skupinu moderního a scénického tance s názvem RYTMUS. Přes SOU Štursova v Olomouci a podnik TOS Olomouc jsme se v roce 1992 osamostatnili a zažádali MV v Praze o zaevidování jako sdružení. Taneční skupina Rytmus Olomouc, kde vznikají moje choreografické práce již v roce 1987 postoupila do Ostravy na soutěž v pódiovém tanci. Další roky jsou neméně úspěšné. Region v Přerově, Bohumíně, Mladá Boleslav … V roce 1990 se členové naší taneční skupiny zdokonalili v technice Marthy Graham na seminářích, vedených panem Rebcem a pořádaných Artamou Praha a tak jsme mohli začít se členy TS Rytmus technicky náročnější choreografie na scénický tanec. Něco vyjadřovat tancem, pohybem, štěstí, neštěstí, bolest, lásku tak, aby se divák mohl zamyslet nad smyslem života. To jsou moje choreografie.

V roce 1992 to byl v Havířově pouze výběr do širokého okruhu postupujících do národního finále se skladbou Ocelové město, v roce 1994 to již byl výběr mezi osm nejlepších a pozvání se skladbou Stroj času na národní přehlídku ve scénickém tanci v Ústí nad Orlicí. A přišlo první ocenění. Ocenění za choreografii.

Rok 1995 byl zlomem v TS Rytmus Olomouc. Prostor divadelní scény již nestačil velkému počtu členů taneční skupiny. Choreografie scénického tance Zatraceni v roce 1996 sice obdržela na Celostátní přehlídce ocenění za světelnou scénu, ale mé choreografie začaly být směrovány spíše na dance show, později i disco formace.

V roce 1996 jsme sdružení rozšířili o dětské taneční kurzy. A v roce 2000 jsme začaly sklízet první ocenění v dětských soutěžích. Dance show choreografie Tragedy, postup na Festival dětského tance v Hradci králové. Od roku 2001 se na úspěchu dětských choreografií podílím spíše z pozice vedoucí skupiny. Choreografie "staví" bývalí i nynější členové naší taneční skupiny, pod mým odborným dohledem a s mou účastí z pozice dlouholeté práce na choreografiích. Tak je tomu i u formace Jedna opičí rodina - 3. místo na Festivalu dětského tance, semifinálové umístění na MS ve Slovinsku v roce 2001. Tak je tomu i u formace Disco koktejl - 4.místo na Minifestivalu dětského tance 2002.

Naplno se věnuji pouze choreografiím hlavní věkové kategorie. Vzhledem k mé vytíženosti z hlediska vedoucí taneční skupiny v počtu 220-ti členů a vzhledem k mému trvalému zaměstnání jako celní deklarant jsem si v září loňského roku uvědomila, že se musím rozhodnout. Zvítězil tanec. Věnovat se dětským i "dospěláckým" tanečníkům v co nejširší míře a v co nejdelším čase. To je to, co naplní další smysl mého života.

Proto jsem také v září roku 2002 začala studovat obor trenér tance u Fakulty tělesné kultury v Olomouci a v roce 2004 studium úspěšně ukončila a získala tak vědomosti a vzdělání ve směru, který je mým koníčkem i prací dohromady.

Táňa Randová

Články Táni Randové

  • Hodnocení regionu 2004
  • Rozhovor pro Da Rhythm Zone (03/2004)
  • Valná hromada 2001
  • Příspěvek v časopise Volno Oc
  • Hodnocení Discodromu 2000
  • DomůObnovitNahoruE-mail